niedziela, 6 lipca 2014

Adam Przechrzta - Demony Wojny cz.2 - recenzja

Pomyślicie, kolejna ksiażka tocząca się w czasach II wojny światowej - NUDA! Nic bardziej mylnego, przyznaję, że ja jako kobieta (a wiadomo, że nam klimaty wojenne nie zawsze idą w parze) przygody płk.Rozumowskiego wciągnełam niczym przysłowiową tabliczkę dobrej czekolady.

Dlaczego? Demony Wojny, czyli  kontynuacja Demonów Leningradu, to nie tylko trzymająca w napięciu fabuła, otoczona do końca niepewnością i dreszczykiem na plecach, to także świetnie skomponowany w losy bohaterów kawał potężnej historii świata tuż przed upadkiem III Rzeszy.

Autorem, jest  znakomity w swoim fachu Adam Przechrzta, historyk, pedagog, a co najważniejsze, pisarz poruszający się w świecie militariów oraz historii niczym ryba w wodzie.

Trwa jedna z ostatnich bitew II wojny światowej w Europie, Festung Breslau spływa krwią w kleszczach najpotężniejszej armii świata. Nasz główny bohater płk.Rozumowski, działający pod fałszywym nazwiskiem Roth ma do wykonania misję - musi odszukać ważne dokumenty,  ukryte na rozkaz Himmlera. Losy pułkownika zaczynają się komplikować kiedy wprowadza się do mieszkania sąsiadującego z Ingą von Bredow, nie każdy wróg jest wrogiem, nie każdy przyjaciel przyjacielem.

Lektura z mojego punktu widzenia, jest godna polecenia, znakomity język oraz wiedza historyczna to jeden z ważnych jej plusów. Bohaterowie przedstawieni są w sposób jasny, ich emocje oraz przygody, wpływają na wyobraźnię odbiorcy, co bardziej przybliża nam postacie, a także pozwala zrozumieć ich pewne zachowania. Książkę czyta się z zapartym tchem, ilość pojawiających sie nowych okoliczności oraz zagadek sprawia, że nie można się od niej "odczepić".


Polecam ją każdemu, paniom i panom, fanatykom historii, sensacji, zagadek i romansu, każdy znajdzie coś dla siebie. Jak dla mnie, Demony Wojny część 2 zasługują na boskie 10/10.

0 komentarze:

Prześlij komentarz