piątek, 20 września 2013

Naznaczony: Rozdział 2 (2013) - recenzja


Byliśmy już w Cinema City na Naznaczonym: Rozdział 2 - jak było?

Otóż zacznijmy od konkretów - bez jedynki nie wolno do "dwójki" siadać - ponieważ akcja filmu dzieje się dosłownie dzień później. Mamy ten sam zestaw aktorów, ten sam problem i po prostu żywcem ciąg dalszy.

Historia więc znów opowiada o złym duchu nawiedzającym pewną rodzinę - z tą różnicą, że teraz dowiemy się dlaczego. Tym razem jednak pewne motywy są całkowicie niezrozumiałe i nakręcone "bo tak". Postacie trochę igrają z akcją jedynki, splatając ją czasami w bardzo mądry i uroczy sposób, a raz zupełnie nie trzymając się sensu, ram czasowych, czy logiki. Z dziecięcym błyskiem w oku wchodzą do skrzypiących szaf, nie ufają sobie nawzajem i teleportują się tam gdzie chcą - czy to do opuszczonego szpitala, czy pomiędzy dwoma światami - zwykłym i cieni.

Naznaczony: Rozdział 2 powinien mieć to samo co jedynka - tylko mocniej, więcej, straszniej. Niestety nie ma. "Wyskakujek" oraz innych strasznych motywów jest jak na lekarstwo. Film jest o poziom wyżej niż chociażby ostatnio wyświetlana "Obecność", ale nie trzyma w jakimś mocnym napięciu. Najlepiej go porównać do Kill Billa 2 - który stawia na wyjaśnienie wszystkich wątków z jedynki, odchodząc od akcji na rzecz rozbudowanej narracji. Mamy co prawda ciemność, rozmaite zbliżenia, samo grające fortepiany - i to jest dobre, ale troszkę zbyt mało rozbudowane.

Zdecydowanym plusem jest bardzo dobry casting aktorów "z przeszłości", gdy akcja przenosi się o 30 lat do tyłu. Są bardzo podobni do oryginałów i identycznie się zachowują. Brawa. Dość ciekawa historia również podnosi ocenę.

Minusem jest to, że tak ściśle powiązany film byłby do przełknięcia po roku, natomiast po 3 latach czar trochę prysnął. Boli nastawienie się "na coś super" gdy dostajemy film który wygląda na nakręcony w 2 tygodnie, przez co ma się wrażenie że oglądamy kolejny odcinek American Horror Story a nie kinowy "przebój". Miejmy nadzieje, że zapowiedziana kilka dni temu trzecia część nie zmusi nas do aż tak długiego oczekiwania i nie będzie "lekko zacofana" względem innych tego typu filmów.

Podsumowując, trochę mało straszne, ale bardzo porządne kino - obowiązkowe dla miłośników pierwszej części. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak to jest z tym światem cieni i o co chodzi demonowi ze zdjęć w jedynce - obowiązkowo idźcie do kina.

Jeśli nie chcecie się tego dowiedzieć - obejrzyjcie dużo lepszą jedynkę, a potem dwójkę będziecie już musieli z czystej przyzwoitości.

Ocena bardzo uczciwa 7/101 komentarze:

  1. Naznaczony 2 Lektor PL
    Pobierz
    http://sharebay.net/embed/2568,naznaczony-2-lektor-pl

    OdpowiedzUsuń